Sindicaliştii din educaţie vor protesta joi, începând cu ora 11:00, la Palatul Parlamentului, au anunţat reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale „Alma Mater”.
Sindicaliștii din Educație protestează joi FOTO Inquam / Octav Ganea
Reprezentanţii angajaţilor din învăţământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susţinerea unei iniţiative legislative menite să modifice şi să completeze Legile Educaţiei (Legile nr. 198/2023 şi nr. 199/2023). Ei cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educaţional.
Sindicaliştii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare și acordarea unei prime de instalare…



































Lasă un comentariu