Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară

Schema prin care zeci de primării au plătit milioane de euro pentru ONG-ul care a eutanasiat cei mai mulți câini din țară

55 de primării din țară au plătit însumat milioane de euro către ONG-ul Aspa Ivets, care deține adăpostul pentru câini din județul Giurgiu, ONG-ul care a eutanasiat, pe bani publici, între 2023 și 2025, cei mai mulți câini, dintre adăposturile private și publice din țară. S-a evitat sistemul de achiziții publice, iar plățile s-au făcut sub formă de cotizații. Cele mai mari sume au venit de la primării PNL din județele Constanța, Giurgiu și Ilfov, scrie site-ul Snoop.ro.

  • Aspa Ivets a eutanasiat aproape 16.000 de câini, deși avea zece dosare penale deschise.  
  • Cel puțin 63 de localități sunt sau au fost membre Aspa Ivets. 55 dintre ele au plătit împreună peste 5,3 milioane de euro către ONG. Banii nu apar în sistemul de achiziții publice. 
  • Primăriile PNL Bolintin-Vale (Giurgiu), Ștefăneștii de Jos (Ilfov) și Valu lui Traian (Constanța) au cotizat cu cele mai mari sume. 
  • După primele investigații Snoop,…

Citeşte mai departe