Primarul orașului Cluj-Napoca, Emil Boc, a afirmat miercuri, într-o postare pe rețelele de socializare, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca, nici măcar în cadrul unei competiții sportive, cum este Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care va avea loc în oraș în perioada 26-28 iunie și la care vor participa și sportivi ruși.
„Steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca. Respectăm poziția României și Uniunii Europene în acest domeniu. Precizări privind organizarea la Cluj-Napoca a Cupei Mondiale la gimnastică ritmică”, a scris Emil Boc, în postarea lui.
Aflat la Londra, la Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice, Emil Boc a afirmat că, la momentul aprobării organizării competiției la Cluj, regulamentele internaționale nu permiteau sportivilor ruși să concureze sub drapelul și imnul național al Rusiei și că situația s-ar fi schimbat recent, după ce forul internațional…





































Lasă un comentariu