Performanța în sport și performanța școlară sunt văzute de multe ori în societatea românească ca două lucruri diametral opuse și care se exclud una pe cealaltă. Există însă atât studii dar și cazuri de elevi, care dovedesc exact contrariul, mai ales dacă sunt respectate câteva reguli de aur.
Andra Romaniuc( stânga) a fost selecționată de două ori la naționala României FOTO Andra Romaniuc
În România există de mult concepția că performanța sportivă exclude performanța școlară și invers. Sau, cu alte cuvinte, conform acelorași concepții, un copil ori face sport de performanță, ori școală, ambele fiind aproape imposibil de realizat.
Sunt încă destui părinți români care consideră că este mai bine ca elevul să facă mai multă școală decât sport, sacrificând, de exemplu, orele destinate mișcării fizice pentru a lucra…



































Lasă un comentariu