Profesorii vor ieși iarăși în stradă, joi 24 iunie, în aceeași zi în care vor depune la Parlament cele 160.000 de semnături strânse pentru o inițiativă cetățenească, prin care cer să se anuleze măsurile de austeritate din Educație.
Profesorii anunță că vor organiza un nou protest. FOTO: Alexandru Negrici
Aceștia se vor strânge în fața Palatului Parlamentului, la Alveola Parcului Izvor, între orele 10:30 și 13:30.
În urma depunerii semnăturilor, dascălii se așteaptă ca Parlamentul să inițieze un demers legislativ care să anuleze „prevederile anti-educație distructive impuse prin Legea nr. 141/2025”.
Potrivit comunicatului de presă emis miercuri, sindicaliștii au o serie largă de revendicări:
„Proiectul de lege vine să corecteze derapajele legislative din ultimii ani și să asigure un act educațional de calitate,…


































Lasă un comentariu