Creșterea economică este un concept abstract, dar ea poate fi descrisă ca o mașină, care accelerează și încetinește pe o autostradă.
Dar asta e o simplificare maximă. În realitate, economia e ceva vast – formată din milioane de oameni cu nenumărate lor opțiuni. Prin urmare, monitorizarea a tot ceea ce se întâmplă într-o economie este o sarcină dificilă.
Guvernul SUA a început să abordeze această problemă în anii 1930, scriu Rupal Patel și Jack Meaning- economiști în cadrul Băncii Angliei- în cartea „Can’t We Just Print More Money?”.
Era în mijlocul Marii Depresiuni și toată lumea putea vedea că economia avea probleme – cu cozi nesfârșite de șomaj și nenumărate falimente. Problema era că factorii de decizie politică din SUA nu aveau o modalitate riguroasă de a măsura efectele asupra creșterii economice: în mod evident, economia se contracta, dar nimeni nu putea ghici cu cât.
Așa că Congresul SUA l-a numit…





































Lasă un comentariu