Noua lege a salarizării, aflată în discuție la nivelul Guvernului, aduce o schimbare majoră în ceea ce privește remunerarea cadrelor didactice, care poate determina profesorii experimentați să iasă mai devreme la pensie, susține sindicalistul Alexandru Mihai Mihalcea, pentru „Adevărul”.
Profesorii pot ieși mai devreme la pensie din cauza noii legi a salarizării. FOTO: Inquam
Analiza acestuia vine într-un context marcat de dezbateri asupra grilei de salarizare, considerată ca fiind „prea compactă” și de către Marius Nistor, președintele Federației Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”.
Potrivit liderului sindical, învățământul nu va fi atractiv, pentru că diferența dintre salariul de intrare în sistem și salariul de ieșire din sistem va fi foarte mică.
„În momentul de față, prin acest proiect de lege unitară de…



































Lasă un comentariu