Iranul anunță un „progres major” în negocierile cu SUA și susține că petrolul său va fi scutit de sancțiuni

Iranul anunță un „progres major” în negocierile cu SUA și susține că petrolul său va fi scutit de sancțiuni

Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a anunţat luni dimineaţa că „exporturile de petrol şi produse petrochimice nu mai sunt restricţionate, blocada a fost ridicată, unele active îngheţate au fost dezgheţate şi a fost lansat un plan major de reconstrucţie şi dezvoltare pentru Iran”, relatează News.ro.

Mesajul pe care acesta l-a publicat pe rețeaua „X” nu a oferit detalii despre activele îngheţate sau despre planul de reconstrucţie.

Hossein Ghorbanzadeh, expert economic în delegaţia iraniană, a declarat anterior că un proiect de acord pentru o scutire temporară de la sancţiunile SUA asupra petrolului iranian şi a derivatelor din petrol a fost finalizat, potrivit agenţiei de ştiri semi-oficiale iraniene Fars.

Aragchi a spus că „primul test real” va fi celula de rezolvare a conflictului din Liban, despre care mediatorii Qatar şi Pakistan au spus că a fost convenită de SUA şi Iran şi care ar contribui la asigurarea…

Citeşte mai departe