Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a anunţat luni dimineaţa că „exporturile de petrol şi produse petrochimice nu mai sunt restricţionate, blocada a fost ridicată, unele active îngheţate au fost dezgheţate şi a fost lansat un plan major de reconstrucţie şi dezvoltare pentru Iran”, relatează News.ro.
Mesajul pe care acesta l-a publicat pe rețeaua „X” nu a oferit detalii despre activele îngheţate sau despre planul de reconstrucţie.
Hossein Ghorbanzadeh, expert economic în delegaţia iraniană, a declarat anterior că un proiect de acord pentru o scutire temporară de la sancţiunile SUA asupra petrolului iranian şi a derivatelor din petrol a fost finalizat, potrivit agenţiei de ştiri semi-oficiale iraniene Fars.
Aragchi a spus că „primul test real” va fi celula de rezolvare a conflictului din Liban, despre care mediatorii Qatar şi Pakistan au spus că a fost convenită de SUA şi Iran şi care ar contribui la asigurarea…





































Lasă un comentariu