LaLiga: Real Madrid învinge categoric liderul surpriză și urcă pe primul loc

Girona a avut un start excelent de sezon în LaLiga, dar după șase victorii și un rezultat de egalitate a venit prima înfrângere în fața celor de la Real Madrid, scor 3-0, în etapa a opta.

Jude BellinghamFoto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Girona – Real Madrid 0-3 – Elevii lui Carlo Ancelotti, lideri în Spania

Real a trecut cu brio peste eșecul suferit în fața rivalei Atletico Madrid, în urmă cu două etape.

În numai patru zile, elevii lui Carlo Ancelotti au învins Las Palmas și Girona și au urcat pe prima poziție a clasamentului.

După o primă repriză excelentă, oaspeții conduceau deja cu 2-0, prin golurile marcate de Joselu în minutul 17 și Tchouameni în minutul 21.

Deși gazdele au avut posesia și un număr de ocazii de poartă apropiat de cel al Realului, golul a venit în repriza secundă tot în poarta lor.

În minutul 71, transferul verii pentru madrileni, Jude Bellingham, a încheiat excelent un contraatac…