„Inspir. Expir. Inspir. Expir”, repetă Ștefania la un megafon. Unii oameni au ochii închiși și fac ceea ce indică tânăra cu părul vopsit pe jumătate verde. „Uneori e greu să ne facem timp să respirăm, să ne dăm seama că suntem în natură, că noi suntem natură”, continuă fata.
Protest la ministerul EnergieiFoto: Andra Mureșan/ HotNews.ro
La acel moment erau în jur de vreo 60 de oameni, în fața Guvernului, care s-au oprit pentru un moment să respire. Au pancarte pe care scrie „Noi suportăm CO2nsecințele”, „Țara arde, Romgaz profită”, „Viețile noastre < Profitul vostru” și un banner sub forma unui gazoduct pe care scria „Stop Neptun Deep”.
S-au adunat pentru că vor ca Guvernul să pună stop combustibililor fosili. Mai exact, vorbim despre cărbune, petrol și gaze. Așa că au ales să facă asta într-un marș, de la Piața Victoriei și până în Piața Revoluției. Marșul Combustibililor Fosili are loc între 15…





































Lasă un comentariu