„Nu vrem să acceptăm că planeta va lua foc”. Cum a arătat Marșul Combustibililor Fosili în România?

„Nu vrem să acceptăm că planeta va lua foc”. Cum a arătat Marșul Combustibililor Fosili în România?

„Inspir. Expir. Inspir. Expir”, repetă Ștefania la un megafon. Unii oameni au ochii închiși și fac ceea ce indică tânăra cu părul vopsit pe jumătate verde. „Uneori e greu să ne facem timp să respirăm, să ne dăm seama că suntem în natură, că noi suntem natură”, continuă fata.

Protest la ministerul EnergieiFoto: Andra Mureșan/ HotNews.ro

La acel moment erau în jur de vreo 60 de oameni, în fața Guvernului, care s-au oprit pentru un moment să respire. Au pancarte pe care scrie „Noi suportăm CO2nsecințele”, „Țara arde, Romgaz profită”, „Viețile noastre < Profitul vostru” și un banner sub forma unui gazoduct pe care scria „Stop Neptun Deep”.

S-au adunat pentru că vor ca Guvernul să pună stop combustibililor fosili. Mai exact, vorbim despre cărbune, petrol și gaze. Așa că au ales să facă asta într-un marș, de la Piața Victoriei și până în Piața Revoluției. Marșul Combustibililor Fosili are loc între 15…

Citeşte mai departe