Ministerul
Educației împreună cu Institutul
de Pneumoftiziologie “Marius Nasta” din București va
începe din viitorul an școlar campania ”Fumatul nu te face mare!”
Foto: Arhivă
Campania
va ținti atât informarea și prevenția consumului de țigarete,
cât și utilizarea dispozitivelor electronice de furnizare a
nicotinei. În
acest sens, a fost semnat la sediul Ministerului Educaţiei un
protocol de colaborare, în vederea demarării campaniei “Fumatul
nu te face mare!”.
Protocolul
a fost semnat de ministrul Educaţiei, Ligia Deca, managerul
Institutului de Pneumoftiziologie “Marius Nasta”, Beatrice
Mahler, rectorul Universităţii de Medicină şi Farmacie “Carol
Davila” Bucureşti, Viorel Jinga, prodecanul Facultăţii de
Psihologie şi Ştiinţele Educaţiei din cadrul Universităţii din
Bucureşti, Anca Nedelcu, preşedintele European Network for Smoking
and Tobacco Prevention, Florin Mihălţan, directorul Institutului
Naţional de Sănătate…


































Lasă un comentariu