e-Factura va fi obligatorie din 2024 pentru relațiile între firme, adică B2B (business-to-business), confirmă ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, într-un interviu acordat HotNews.ro.
Ministerul FinantelorFoto: Hotnews
“De la 1 ianuarie toată lumea raportează facturile fiscale în format electronic, iar după aceea etapa va fi a doua de la 1 iulie, în care informațiile din factură le vom putea folosi mai apoi pentru a ajunge la momentul în care Fiscul trimite decontul precalculat la contribuabili, așa cum se întâmplă toate statele normale”, a spus el.
Potrivit acestuia, este vorba despre „decont precompletat de la impozitul pe pe profit, în baza informațiilor pe care le avem din facturile pe care le vom prelucra de la 1 iulie în format electronic”.
„Acesta este scopul nostru pentru a face pasul adevărat spre ceea ce înseamnă controlul creanțelor bugetului și al stăpânirii evaziunii fiscale”, a explicat el.





































Lasă un comentariu