Senatoarea care a demisionat din PSD propune modificarea Constituției, pe model german: „Criza pe care o traversăm nu este un accident”

Senatoarea care a demisionat din PSD propune modificarea Constituției, pe model german: „Criza pe care o traversăm nu este un accident”

„Cine dărâmă un guvern trebuie să fie capabil să construiască altul”, consideră Victoria Stoiciu, care a demisionat din PSD după decizia partidului de a colabora cu AUR pentru a demite Guvernul Bolojan.

Senatoarea a propus o modificare a Constituției în acest sens, spunând că „Germania a consacrat modelul în 1949”.

„Propun modificarea Constituției astfel încât un guvern să poată fi demis prin moțiune de cenzură doar dacă, în același vot, Parlamentul alege cu majoritate absolută un nou premier”, a scris Victoria Stoiciu, vineri seară, pe Facebook, în contextul blocajului care există în negocierile pentru formarea unui nou guvern, după ce cabinetul condus de Ilie Bolojan a fost demis, în 5 mai, prin moțiunea de cenzură PSD-AUR.

„România trebuie să adopte modelul moțiunii de cenzură constructive”

Actuala formă a Constituției, crede Victoria Stoiciu, „permite iresponsabilitatea politică și chiar o premiază”.

Citeşte mai departe