Fostul președinte Traian Băsescu a amintit luni, 15 septembrie, de măsurile de austeritate luate în mandatul său, care, potrivit acestuia, au dus la o scădere a deficitului de peste 7% în perioada 2008-2014.
Traian Băsescu/FOTO: Inquam photos/George Călin
Întrebat la Realitatea TV ce mesaj le-ar transmite protestatarilor dacă ar fi președinte al României, în contextul măsurilor de austeritate și al zvonurilor că nu există un plan pentru deficit, Băsescu a declarat că România „are două planuri, care sunt și congruente”.
„Eu nu particip la această emisiune pentru a da sfaturi, nici nu pot să nu răspund unor întrebări având în vedere experiența de 10 ani.
Cred că e greșit spus că nu avem niciun plan, România are două planuri, care sunt și congruente: PNRR-ul, care e finanțat și are obiective; banii care vizează bugetul alocat României pentru exercițiul bugetar prezent și care constă în circa 60 de miliarde de euro…


































Lasă un comentariu